DORADA- KVEPIA ATOSTOGOMIS GRAIKIJOJE, O NAUDINGA VALGYTI KASDIEN

 

 

Dorada yra liesa žuvis ir puikus aukštos kokybės baltymų šaltinis, suteikiantis nemažą kiekį folio rūgšties, vitaminų B9 ir B12, kalcio, fosforo, geležies, magnio ir kalio. Šią žuvį mes, lietuviai, jau spėjome pamėgti ne tik dėl to, kad ji kad ją paruošus, prisimename atostogas Graikijoje ar kitoje Viduržemio regiono šalyje, bet ir dėl lengvo ir malonaus skonio, o kokia jos maistinė vertė ir pasikalbėkime.

 

 

B grupės vitaminų gausa – B1, B2, B6, B12

B1 (arba, kaip jis vadinamas, tiaminas) dalyvauja medžiagų apykaitos ir kraujotakos procesuose. Vitaminas B2 yra atsakingas už imuninės sistemos stiprinimą, t. y. turi teigiamą poveikį žmonių sveikatos kokybei gerinti. Vitaminas B6 atsakingas už naujų raudonųjų kraujo kūnelių susidarymą, tai yra teigiamai veikia organizmo kraujotakos sistemą. B12 yra atsakingas už kraujagysles ir naujų raudonųjų kraujo kūnelių formavimąsi, turi įtakos smegenų veiklos gerinimui, teigiamai veikia nervų sistemą. Dėl vitaminų B, ypač B2, valgant subtilią dorados filė stiprinama imuninė sistema ir užkertamas kelias įvairioms peršalimo ir virusinėms ligoms

Folio, pantoteno ir nikotino rūgšties šaltinis

Pantoteno rūgštis yra atsakinga už greitą žaizdų ir įpjovimų gijimą ir sugriežtinimą, taip pat turi priešuždegiminių savybių. Folio rūgštis yra būtina organizmui, nes ji yra atsakinga už ląstelių vystymąsi ir DNR vientisumą. Jis apsaugo nuo vėžio vystymosi ir veikia imuninę sistemą, širdį ir kraujagysles. Dėl folio rūgšties buvimo organizme žmogus yra energingas ir darbingas. Nikotino rūgštis taip pat turi svarbų poveikį. Daugiausia teigiamai veikia virškinimo sistemą, gerina medžiagų apykaitos procesų greitį ir išvalo organizmą nuo nereikalingų druskų, riebalų, šlakų ir toksinų.

Mineralų visa gausybė tokių, kaip: fluoro, magnio, geležies, kalcio, fosforo ir jodo

 

Sveikatos ir mitybos specialistai apie doradą – valgykite iki soties

Dorada yra nekaloringas produktas, todėl daugelis mitybos specialistų pataria jį įtraukti į dietą. 100 gramų mėsos yra 95 kcal, o tai labai mažai. Kepant ar virdant, ši vertė pasikeis. Pavyzdžiui, jei dorada kepama orkaitėje, jo kaloringumas padidėja iki 144. Kepant folijoje, priešingai, skaičius sumažėja iki 96. Kepant keptuvėje žuvyje vis tiek yra 95 kcal 100 gramų, tiek pat. kaip ir žalioje mėsoje. Kepant ant grotelių jo kaloringumas nukrenta iki 90. Jei jis virtas, kaloringumas taip pat siekia 90 kcal.

 

 

Bendra nauda

Dėl vitaminų B, ypač B2, valgant subtilią doradą, stiprinama imuninė sistema ir užkertamas kelias įvairioms peršalimo ir virusinėms ligoms.

Dorada žuvis gerina virškinimo sistemą. Dėl naudingų savybių jis mažina cholesterolio kiekį kraujyje ir neleidžia susidaryti cholesterolio plokštelėms, kurios trukdo tinkamai kraujotakai.

Dorada yra prevencinė priemonė nuo vėžio ląstelių ir vėžio vystymosi.

Doradoje esantys vitaminai turi puikų poveikį širdies ir kraujagyslių sistemai. Sustiprėja širdies raumuo, todėl išvengiama insulto, infarkto ar kitų ligų rizikos. Taip pat stiprinamos kraujagyslių sienelės, o tai vėlgi prisideda prie puikaus kraujotakos sistemos veikimo.

Valgant doradą, taip pat jaučiamas teigiamas poveikis plaukams. Produkte esančių fermentų ir nikotino rūgšties dėka plaukai nebėra tokie trapūs. Jie įgauna natūralų blizgesį, atrodo sveiki ir sodrūs.

Vitaminas B12 veikia aktyvią smegenų veiklą, prisotina organizmą reikiama energija, tada jis turi jėgų dirbti.Atitinkamai sustiprėja nervų sistema, žmogus tampa atsparesnis stresui.

Moterims

Ši žuvis yra visiškai dietinis produktas, todėl ją galima vartoti dietų metu ir nebijoti sustorėti. Apie jos kaloringumą jau kalbėjome. Taip pat šioje žuvyje yra omega-3 rūgščių, kurios teigiamai veikia odos ląstelių atsinaujinimą ir jas gerokai jaunina, atitolina pirmųjų nepageidaujamų raukšlių atsiradimą. Be to, yra daug cinko, kuris teigiamai veikia lytinius organus. Šis mineralas kovoja su tokiais negalavimais kaip nevaisingumas, gerina kiaušidžių veiklą.

Nėštumo metu

Doradą rekomenduojama valgyti besilaukiančioms mamoms. Šioje žuvyje, kaip minėta aukščiau, yra daug naudingų vitaminų, mineralų, kurie turi teigiamą poveikį moteriai ir vaikui. Be to, žuvys turi folio rūgšties, kuri vaidina svarbų vaidmenį vaisiaus vystymuisi. Užkerta kelią kūdikių cerebrinio paralyžiaus rizikai, dalyvauja formuojant dar negimusio vaiko audinius ir organus pirmąjį trimestrą. Jo trūkumas gresia priešlaikiniu placentos atsiskyrimu, persileidimu ir vaiko mirtimi įsčiose.

Žindymo laikotarpiu

Žindymo laikotarpiu žuvis į dietą turėtų būti įtraukta palaipsniui ir mažomis porcijomis, kad naujagimiui neatsirastų alerginių reakcijų, taip pat skrandžio skausmo.

Vyrams

Tas pats cinkas, kuris taip naudingas moterims, reikalingas ir stipriajai lyčiai. Cinkas kartu su magniu didina testosterono lygį ir apsaugo nuo nevaisingumo rizikos, gerindamas lytinės sistemos vaisingumą. Dėl šio mikroelemento padidėja spermos kokybė ir gamyba.

Vaikams

Vaikams doradą galima įvesti į racioną nuo 11 mėnesių, tačiau porcija neturi viršyti pusės arbatinio šaukštelio. Tada jis gali būti palaipsniui didinamas. Bet tai daryti reikia atsargiai, nes vaikui gali skaudėti pilvą, atsirasti alergijų ir kitų komplikacijų.

Metant svorį

Pirma, dorado puikiai atlieka virškinimo sistemos ir medžiagų apykaitos tvarkymą. Paspartėja medžiagų apykaita, todėl žmogus greičiau numeta svorio. Privalumas yra tas, kad šis produktas yra mažai kaloringas, todėl jį saugu įtraukti į dietą. Tuo labiau, kad dietos laikymasis visada yra didelis stresas vidinei organizmo būklei, nes negaunama reikiamo vitaminų ir mineralų kiekio. Žuvies vartojimas išlygins šiuos kampus, nes joje yra daug naudingų ir maistingų elementų.

 

 

Rekomendacija – rinkitės tik tvariai gaudomas ir auginamas žuvis, kodėl?

Itin užterštame pasaulyje visiems, ieškantiems sveikesnių žuvies alternatyvų rekomenduojame atkreipti ieškoti tvariai gaudomos ir auginamos žuvies. Šiuo atveju kviečiame rinktis tvariai augintą, sertifikuotą ASC ženklinimu doradą:

  • Žuvis auginama laikantis aukščiausių keliamų žmogaus sveikatai – joje nerasite antibiotikų ar kitų priedų, dėl kurių žuvis gali būti užteršta. Per didelis antibiotikų naudojimas gali sukelti atsparumą antibiotikams, todėl sunkiau gydyti žmonių ligas. Tvariai auginant žuvis, negalima naudoti jokių antibiotikų, įtrauktų į Pasaulio sveikatos organizacijos itin svarbių žmonių medicinai antimikrobinių medžiagų sąrašą.
  • Tvariai auginamose žuvyse yra randamas mažesnis anglies pėdsakas, jas auginant naudojama mažiau išteklių nei kiti ūkiuose auginama mėsa tokie, kaip: jautiena ir vištiena. Tai padeda sumažinti neigiamą maisto gamybos poveikį aplinkai ir klimato kaitai.

 

Straipsnis parengtas, remiantis tokiais šaltiniais:

 

Tvariai užaugintos, sertifikuotos ASC sertifikatu (Aquaculture Stewardship Council) dorados rasite, tik ČIA

 

 

 

0
    0
    Krepšelis
    Jūsų krepšelis tuščiasRinktis produktus