PAKALBĖKIME APIE ŠALDYTĄ ŽUVĮ!
Apie šviežią ir šaldytą žuvį galima daug kalbėti, lyginti jų privalumus ir skirtumus. Galime sutikti su teiginiu, kad skaniausia bei vertingiausia yra šviežia, čia ir dabar pagauta žuvis bei patiekta ant mūsų stalo. Tačiau yra keli „JEI“! Būtent šie „JEI“ paskatino mūsų šeimą valgyti bei vėliau pakviesti rinktis ir Jus kokybišką laukinę žuvį, jūros gėrybes, kurios yra šaldytos.
Taigi, ką svarbu žinoti, prieš renkantis žuvį ir jūros gėrybes?
Švari aplinka
Pagrįstai galime teigti, kad XXI amžiaus didžiausia problema – aplinkos užterštumas. Apie Baltijos jūrą, kaip vieną labiausią užterštų jūrų pasaulyje, girdime nuolat. Skelbiami duomenys apie vis atrandamas toksines medžiagas, tik patvirtina nuogąstavimus, kad šios jūros žuvį, norint išvengti neigiamo sunkiųjų metalų, kitų medžiagų poveikio, reikia vartoti itin ribotai.
Greitis iki stalo
Remiantis tiek moksliniais tyrimais, tiek ilgamete žvejų patirtimi, šviežia žuvis patekti ant mūsų stalo turi greitai – per kelias valandas. Ilgiau laikant, kad ir atvėsintą žuvį, neišvengsime bakterijų dauginimosi, o tai gali pakenkti ypač jautresniems žmonėms, vaikams.
Ribotas asortimentas
Šviežios žuvies pasirinkimas yra ribotas: arti esančiuose telkiniuose galime skanauti tik kelių ar keliolikos rūšių žuvies ir tikrai negalėsime mėgautis laukinėmis jūros gėrybėmis – jų tiesiog nėra mūsų vandenyse.
Šaldymas – puikus būdas išsaugoti maistines žuvies ir jūros gėrybių savybes ir mėgautis kokybišku produktu visus metus
Žuvis ir jūros gėrybės mūsų pilnavertei mitybai svarbios dėl naudingų baltymų ir riebalų. Jose taip pat daug drėgmės. Būtent todėl šie maisto produktai yra vertingi, bet drauge gali pradėti greitai gesti. Siekiant išlaikyti visas naudingąsias maistines žuvies ir jūros gėrybių savybes, ji užšaldoma. Tinkamai užšaldant, kai žuvis ir jūros gėrybės nuo pagavimo užšaldomos maksimaliai greitai:
- išsaugomos visos naudingosios maistinės medžiagos: visi baltymai, mineralai bei vitaminai;
- išlaikomos nepakitusios skonio savybės – žuvis ir jūros gėrybės lyg šviežios;
- prailginamas galiojimo laikas – galimybė kokybišką laukinės gamtos produktą ragauti kasdien;
- galimybė skanauti žuvį ir jūros gėrybes, pagaunamas tik tam tikru sezonu, ištisus metus;
- parazitų, esančių žuvyje ir jūros gėrybėse jas užšaldant žuvimas;
- sumažinamas CO2 išmetimas į aplinką. Tam, kad vartotojas gautų šviežios žuvies, ji paprastai į paskirties vietą siunčiama oru. Tokiu atveju reikia daugiau energijos, kuri padidina taršą–į aplinką išskiriama 10 kartų daugiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų.
Smūginis šaldymas: kas tai ir kaip atpažinti?
Šaldymas nėra toks paprastas procesas. Svarbu žinoti, kaip gali būti šaldoma žuvis, mokėti atpažinti bei pasirinkti kokybišką žuvį ir jūros gėrybes. Kaip jau ir minėjome, įvertinę visas aplinkybes, mūsų šeimai renkasi valgyti šaldytą žuvį, tačiau ne bet kokią – o užšaldytą smūginiu būdu. Tokiu būdu šaldytą žuvį vartotojams dažnai pataria ir žvejai, ir mokslininkai, ir maisto technologai. Laive sugauta žuvis laikoma baseine, kol pasiekia krantą. Ji toliau atvėsinama ant ledo – kuo ilgesnis vėsinimo laikas, tuo mažiau streso. (Nors verslo efektyvumas diktuotų priešingai – „laikas – pinigai“ – mes akcentuojame kokybę.) Tada žuvis dorojama, pjaustoma į vartotojams paruoštus produktus ir šaldoma smūginiu būdu, dar kitaip vadinamu „šalčio šoku“. Tai – greitas, per dvi valandas, iki – 40 C temperatūros smūgis. Taip šaldant, nesusidaro ledo kristalų centrai žuvies raumenyje. Kitaip tariant, atšildžius žuvį, ją gaminame tarsi šviežią. Ledo kristalai nesudrasko jos raumens: išlaikomas tiek skonis, tiek mėsos tekstūra, tiek maistinės savybės. Tokiu būdu šaldytą žuvį lengva atpažinti, nes ji yra matinė.
Kaip tinkamai atšildyti šaldytą žuvį?
Tiek mokslininkai, tiek žvejai smūginiu būdu užšaldytą žuvį ir jūros gėrybes pataria atšildyti 5-8 C0 laipsnių temperatūroje paliekant šaldytuve – ląstelės skystis spėja rezorbuotis atgal į ląstelę, o mes gauname sultingą, pilnavertę, skanią žuvį. Daugiau patarimų apie tai, kaip tinkamai atšildyti žuvį rasite artėjančiame kitame mūsų pasidalinime su Jumis.
Daugiau informacijos apie žuvį, jūros gėrybes ir jų šaldymą bei to privalumus rasite pateikiamose nuorodose – domėkitės ir būkite sveiki!
- Encyclopedia of Food Sciences and Nutrition, 2003
- European Food Information Council: Chilling Out – Freezing Foods for Quality and Safety
- U. S. Food and Drug Administration: Fresh and Frozen Seafood: Selecting and Serving it Safely
- Veterinary Medicine: Fish: A Potential Source of Bacterial Pathogens for Human Beings
- Whats Cooking America: Fresher Frozen – It All Comes Back To Quallity
Su kokybiškos šaldytos žuvies ir jūros gėrybių asortimentu galite www.fishwish.eu