KODĖL SILKĘ BŪTINA GAUSIAI VALGYTI NE TIK PER KŪČIAS?
Artėja didžiausios metų šventės, o su jomis ir Kūčios – kai šios temos herojė „Silkė“„ karaliauja“ ant mūsų stalo. Taigi, vis žvilgčiojant į kalendorių, kada pasitiksime adventą, nesusimąstome, kad šią itin vertingą žuvį dažniau turėtume valgyti ne tik šiuo laikotarpiu ar per Kūčias, bet ir kasdien. Kodėl?
Silkė – puikus aukštos kokybės baltymų šaltinis
60 gr. silkės yra net 20 gr. aukštos kokybės liesų baltymų. Kiekvienai jūsų kūno ląstelei reikia baltymų, kad jas išlaikytų. Silkė yra puikus šių esminių makromolekulių šaltinis.
Silkė – viena iš žuvų, turinčių didžiausią Omega-3 riebalų rūgščių kiekį
Moksliniais tyrimais įrodyta, kad silkė yra trijų žuvų, turinčių didžiausią Omega-3EPA/DHA riebalų rūgščių kiekį. 80 gr. šios žuvies yra 8 gramai riebalų, kurie didžiąja dalimi siejami su Omega-3EPA/DHA riebalų rūgštimis, taip reikalingomis mūsų širdies ir smegenų veiklai. Jos taip pat užkerta kelią širdies ir kraujagyslių ligoms bei mažina jų vystymąsi. Tokio kiekio šių rūgščių neturi nei tunas, nei upėtakis, nei kai kurios lašišos rūšys.
Silkė – vitaminų ir mineralų lobynas
Silkėje gausu vitaminų: vitamino A, D, B12. Ar žinote, kad rekomenduojamą parai vitamino D dozę rasite 100 gr. silkės? O tai vos vienas sumuštinis per dieną su mūsų mėgstama juoda rugine duona. Mūsų organizmui būtina gauti vitamino D tam, kad subalansuotume kalcio kiekį – šis procesas padeda sukurti stiprius ir sveikus kaulus. Šis vitaminas taip pat stiprina imuninę sistemą ir palaiko sveiką širdį. Žiemos mėnesiais, kai saulės šviesos mažai, mūsų organizmui ypač reikia papildomo vitamino D, nes mūsų oda negali pasigaminti jo pakankamai. Įtraukdami silkę į kasdienį mitybos racioną, jūs šią problemą galite palengvinti.
Pietums pasirinkę šią žuvį, aprūpinsite savo organizmą mineralais tokiais, kaip: kalis, fosforas ir selenas. Silkė ypač turtinga selenu. Šis svarbus mikroelementas kovoja su kenksmingais cheminiais procesais organizme (kaip antioksidantas). Jis palaiko sveiką imuninę sistemą ir geras kognityvines funkcijas.
Kuo dar silkė naudinga mūsų sveikatai?
Stiprina smegenų veiklą
Moksliniais tyrimais įrodyta, kad silkėje esančios EPA ir DHR omega-3 riebalai turi neuroprotekcinį poveikį. Jie padeda sumažinti demencijos riziką ir turi teigiamą poveikį nuotaikos sutrikimams.
Palaiko širdies veiklą
Mokslinėje literatūroje nurodoma, kad silkėje randamos Omega-3 riebalų rūgštys sumažina širdies ligų riziką. Remiantis tyrimais, jos mažina trigliceridų kiekį, padidina gerojo cholesterolio kiekį ir sumažina nenormalaus širdies ritmo tikimybę.
Mažina uždegiminius procesus organizme
Silkėje esančios Omega-3 riebalų rūgštys gali sumažinti uždegimą organizme, sukurdamos teigiamą Omega-3 ir Omega-6 santykį. Kadangi mūsų mityboje dažnai yra per daug uždegimą sukeliančių Omega-6 riebalų, svarbu atsverti aukštą jų kiekį su pakankamu Omega-3 suvartojimu. Tyrimais įrodyta, kad Omega-3 rūgštys gali padėti sumažinti įvairių uždegimo paveiktų sutrikimų, įskaitant širdies priepuolį, insultą, vėžį ir autoimunines ligas, tokias, kaip: reumatoidinis artritas, riziką ir simptomus. Jos taip pat gali būti naudingos žmonėms, sergantiems aukštu cholesterolio kiekiu, diabetu, PMS simptomais, vainikinių arterijų liga, krūties vėžiu, atminties praradimu, depresija, dėmesio stokos hiperaktyvumo sutrikimu, atsparumu insulinui ir artritu.
Tinka daugeliui specialių dietų
Tiems, kurie laikos specialių dietų, sunku apsieti be silkės. Kaip paprastas produktas, silkė tinka tiems, kurie savo mityboje vartoja daugiau žuvies. Silkė naudinga ir tiems, kurie laikosi Viduržemio dar Ketogeninės dietos.
Saugu valgyti
Silkė yra viena mažiausiai gyvsidabrio turinčių žuvų. Gyvsidabris yra kenksmingas neurotoksinas, kuris ypač pavojingas nėščioms moterims, todėl jei laukiatės, silkė – puikiai papildys Jūsų mitybą. Be to, silkė yra palyginus maža žuvis, kuri nekaupia teršalų, kas ypač būdinga tokioms žuvims, kaip tunas.
Tvari žuvininkystė
Valgydami daugiau silkės ir atsisakydami didelių plėšrių žuvų mūsų mityboje prisidėtume prie kai kurių žuvų rūšių išsaugojimo. Tuo tarpu silkių populiacija yra labai didelė ir jai pernelyg intensyvi žvejyba negresia.
Įdomybės, ar žinote, kad?
Atspėkite, kokia žuvis dažnai įvardinama, kaip daugiausiai Omega-3 rūgščių turinti? Sardinė! O štai antroje vietoje po jos puikuojasi silkė, bet ar žinote, kad tai – ta pati žuvis. Kol ji maža vadinama – sardine, o jau paaugusi – silke!
Daugiau informacijos šia tema rasite pateikiamose nuorodose – domėkitės ir būkite sveiki!
- Global survey of the omega-3 fatty acids, docosahexaenoic acid and eicosapentaenoic acid in the blood stream of healthy adults, 2016
- The nutritional value of Pacific herring: An ancient cultural keystone species on the Northwest Coast of North America, 2015
- https://goedomega3.com/about-epa-and-dha
- https://www.fda.gov/food/cfsan-constituent-updates/fda-announces-new-qualified-health-claims-epa-and-dha-omega-3-consumption-and-risk-hypertension-and
- https://www.webmd.com/diet/health-benefits-herring#2
Aukščiausios kokybės „Matjes“ silkės, apie kurios unikalias naudingąsias savybes plačiau dalinsimės kituose straipsniuose, įsigyti galite: www.fishwish.eu