APIE BALTĄ ŽUVĮ: KODĖL SVARBU JĄ VALGYTI BENT 1 KARTĄ PER SAVAITĘ?

 

Kalbant apie žuvies naudą mūsų sveikatai, dažniausiai girdime, kodėl svarbu į savo kasdieninę mitybą įtraukti lašišines žuvis. O štai apie baltos žuvies maistines savybes, ir kodėl svarbu ją kiekvieną savaitę valgyti, informacijos pateikiama kur kas mažiau. Nors būtent mūsų klimato zonos gyventojams baltą žuvį valgyti turėtų būti kur kas labiau įprasta. Remiantis pasaulinės sveikatos organizacijos rekomendacijomis, baltą žuvį turėtume valgyti bent 1 kartą per savaitę. Taigi, kodėl ši žuvis tokia vertinga mūsų sveikatai, ir kokią patariama rinktis ir dalinamės.

 

Kokia žuvis vadinama balta žuvimi?

Balta žuvis – neformalus terminas, kuriuo apibendrintai vadinamos žuvų rūšys, kaip: menkė, juodadėmė menkė, jūros ešerys, otas, plekšnė ir kt.  Tai švelnaus skonio ir kur kas liesesnės žuvys nei, tarkim, lašiša ar tunas, kurios priskiriamos prie riebių žuvų, turinčių didesnį riebalų kiekį ir sodresnį skonį.

 

Kokią baltą žuvį geriausia rinktis?

Remiantis pasauline sveikatos organizacija, vertingiausia rinktis tokias baltos rūšis

 

Menkę:

 

Ešerį:

 

Paltusą:

 

Kuo vertinga balta žuvis mūsų sveikatai?

Balta žuvis išsiskiria tuo, kad ji turi mažai kalorijų, tačiau joje gausu baltymų, todėl ji itin rekomenduojama rinktis, norint išlaikyti tinkamą svorį ar numesti svorio. Šių rūšių žuvies baltymai padeda sumažinti alkio jausmą, sumažindami hormono, skatinančio alkio jausmą, kiekį mūsų organizme.

Baltos žuvies baltymai taip pat svarbūs raumenų augimui, atstatymui ir imuninei funkcijai palaikyti. Šios medžiagos trūkumas gali sukelti augimo sulėtėjimą, anemiją, kraujagyslių disfunkciją ir vandens susilaikymą bei daugybę kitų negalavimų simptomų. Būtent dėl liesų baltymų balta žuvis itin vertinga tiems, kurie kovoja su cholesterolio problemomis, širdies ligomis ar laikosi bet kokios dienos, susijusios su svorio mažinimu.

Baltoje žuvyje, nors ir mažiau negu riebioje žuvyje, bet taip pat gausu Omega-3 riebalų rūgščių.

Daugelyje baltos žuvies rūšių yra daug seleno, kuris veikia kaip antioksidantas ir kovoja su žalingų laisvųjų radikalų susidarymu ir apsaugo nuo lėtinių ligų. Nors skirtingų baltos žuvies rūšių maistinė sudėtis gali skirtis, bet daugelyje jų gausu vitamino B12, fosforo, jodo kalio ir magnio. Tyrimai rodo, kad valgydami daugiau baltos žuvies, sumažiname riziką susirgti širdies ligomis, reumatoidiniu artritu bei depresija taip pat susidurti su kognityvinės funkcijos susilpnėjimu.

 

Reguliariai, valgydami baltą žuvį padedame:

 • Organizmui kovoti su uždegimais

Baltose žuvyse gausu vitamino B6, kuris padeda organizmui kovoti su uždegiminiais procesais. Tai – svarbiausia maistinė medžiaga visiems, kenčiantiems nuo su uždegimu susijusių ligų, tokių, kaip astma ar artritas. Tyrimais įrodyta, kad maisto, kuriame gausu vitamino B6, valgymas gali pad4ti sumažinti artrito sukeliamą skausmą ir sumažinti astmos priepuolių skaičių tiems, kurie turi šias ligas.

 • Palaikyti imuninę sistemą

Balta žuvis taip pat yra puikis vitamino B3 šaltinis. Būtent jis stiprina imuninę sistemą. Moksliniais tyrimais nustatyta, kad didelės B3 dozės gali padėti pacientams greičiau pasveikti nuo infekcijų

 • Išlaikyti kaulus tvirtus

Baltoje žuvyje yra daug fosforo, kuris itin svarbus, palaikant kaulų struktūrą ir tankį. Reguliariai valgydami šią žuvį, padėsite Jūsų kaulams išlikti sveikiems ir tvirtiems, taip išvengiant tokių ligų, kaip: osteoporozė. Dėl prastos mitybos ši liga tampa vis dažnesne pasaulyje. Tai liga, kai kaulai tampa silpni ir trapūs, ir dėl to žmonės senstant praranda ūgį.

 • Palaikyti sveiką nervų sistemą ir kraujo ląstelių sveikatą

Sveikatos išlaikymas ląstelių lygmeniu tikriausiai yra vienas svarbiausių kiekvieno žmogaus gerovės aspektų. Baltymai yra gyvibiškai svarbūs  pagrindinėms ląstelės funkcijoms, nes jie padeda ląstelėms struktūrizuotis ir reguliuoti žmogaus organizmą pagrindiniu lygmeniu. Be pakankamo baltymų kiekio ląstelės tinkamai funkcionuoti, todėl žmogaus organai negali tinkamai veikti. O tai gali sukelti bendrą blogą savijautą, kai kuriais atvejais ir mirtį. Būtent todėl baltymai yra vienas svarbiausių maistinių medžiagų, o balta žuvis – vienas iš svarbiausių maistinių išteklių, iš kurio galime gauti šių naudingų medžiagų. Be to, šių rūšių žuvis yra puikus ir vitamino B12 šaltinis, kuris būtinas sveikai nervų sistemai ir  kraujo ląstelių sveikatai.

 • Gaminti kraują

Vienas iš svarbiausių baltos žuvies maistinių verčių yra tai, kad joje gausu jau minėto vitamino B12, kuris gyvybiškai svarbus raudonųjų kraujo kūnelių gamybai. Žmonėms, kenčiantiems nuo tokių ligų, kaip: anemija, dažnai skiriamas nuolatinis vitamino B12 papildas, padedantis išspręsti šią sveikatos problemą. Daugelis sergančių valgo baltą žuvį, kad papildytų šio vitamino poreikį

 • Reguliuoti MTL cholesterolio kiekį

Yra 2 cholesterolio tipai: MTL („blogasis cholesterolis“) ir SDL („gerasis cholesterolis“).  Didelis MTL cholesterolio kiekis gali sukelti problemų, susijusių su širdimi ir kraujotakos sistema. Žmonės, turintys aukštą cholesterolio kiekį, turi daug didesnę riziką turėti aukštą kraujospūdį, susirgti kitomis širdies ligomis. Baltoje žuvyje yra mažai MTL cholesterolio, o tai gali padėti kontroliuoti cholesterolio kiekį.

 • Suaktyvinti smegenis

Baltoje žuvyje daug esančios maistinės medžiagos taip pat gali padėti skatinti sveiką smegenų veiklą, bet ir sukurti naujus nervinius kelius žmogaus smegenyse, tai padeda sustiprinti pagrindines smegenų funkcijas. Kai mokomės ko nors naujo, mūsų smegenys sukuria naujus neuroninius kelius, kad padėtų sustiprinti naują įgūdį ar informaciją. Kuo geriau smegenys kuria šiuos kelius, tuo greičiau atsiranda naujas įgūdis ar įsimenama informacija.

 • Išsaugoti jaunystę

Daugelyje baltos žuvies rūšių esančios maistinės medžiagos padeda žmogaus organizmo ląstelėms atsinaujinti. Su amžiumi ląstelės praranda gebėjimą tinkamai atsinaujinti, dėl to, atsiranda daugybė senėjimo

 • Išlaikyti gerą nėščiosios sveikatą ir vaisiaus vystymąsi

Mokslininkai nustatė, kad moterims, kurioms trūksta vitamino B2, yra didesnė persileidimo tikimybė, nei toms, kurios vartoja rekomenduojamą paros dozę. Vitaminas B2 padeda kepenims filtruoti senus hormonus ir paruošia organizmą neštumo metu patiriamiems pokyčiams. Kadangi daugelyje baltos žuvies rūšių yra daug vitamino B2, gydytojai dažnai rekomenduoja į savo racioną įtraukti daugiau baltos žuvies, tarkim, Ramiojo vandenyno menkės.

 • Palaikyti tinkamą svorį ar jį numesti

Balta žuvis yra mažai riebalų ir daug baltymų turintis šaltinis. Jei norite numesti svorio ar apskritai išlikti sveiki, balta žuvis – puikus maistas, kurį galite įtraukti į savo mitybą. Baltymai gali padėti jaustis sotesniems ir taip pat yra svarbi raumenų kūrimo dalis.

 

Reguliariai valgant balt žuvį, taip pat padedame užtikrinti sveiką viršinimo sistemą, kovoti su stresu, išlaikyti reprodukcinę sveikatą ir t.t.

 

Mūsų šeimos krautuvėlėje rasite plačiausią baltos žuvies asortimentą Lietuvoje, todėl kviečiame pasižvalgyti ir išsirinkti ČIA

 

 

 

Straipsnis parengtas, remiantis šių šaltinių informacija:

https://www.heart.org/en/healthy-living/healthy-eating/eat-smart/fats/fish-and-omega-3-fatty-acids

https://www.heart.org/en/healthy-living/healthy-eating/eat-smart/nutrition-basics/meat-poultry-and-fish-picking-healthy-proteins

https://globalseafoods.com/blogs/news/white-fish-benefits

https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/healthy-fish-to-eat

https://www.healthbenefitstimes.com/whitefish/

https://www.emro.who.int/nutrition/covid-19/nutrition-advice-for-adults-during-the-covid-19-outbreak.html

https://georgehughesfishmonger.com/health-benefits-of-white-fish/

 

 

0
  0
  Krepšelis
  Jūsų krepšelis tuščiasRinktis produktus